Einde salderingsregeling, wat nu?

Einde salderingsregeling, wat nu?

"Wat zou jij ons aanraden?" Deze vraag stelt Joost Straat aan onze lezers. Hij woont een kleine zes jaar in een energiepositieve woning en heeft in deze periode nog niet hoeven te betalen voor elektriciteit. Maar daar dreigt verandering in te komen.

We wonen ondertussen bijna zes jaar in onze energiepositieve woning zonder basisverwarming. En we genieten ervan. Het was voor ons een periode waarin wel gebleken is dat keuzes die we bij de bouw maakten de juiste waren. Voor een fijn leefcomfort, maar zeker ook wat betreft energie. De energiebalans is positief gebleven en ook hebben we onder aan de streep steeds geld verdiend met ons overschot van energie. We hielden 1.254 euro over.

Toch iets bijverwarmen

We hebben geen basisverwarming. Geen vloerverwarming met warmtepomp, ook geen aansluiting op het lokale warmtenet. Wel blijkt dat we, om het in de winter comfortabel te houden, af en toe een elektrisch kacheltje nodig hebben. We zijn in de winter voor de basisverwarming immers afhankelijk van zon-instraling. De binnentemperatuur daalt bij ons per dag een halve tot een hele graad. Dus als het een langere tijd bewolkt blijft, zetten we dat kacheltje aan. Het vermogen van een föhn is dan voldoende.

Het kacheltje staat in de woonkamer bij de hoekbank, zodat we er gelijk van kunnen genieten. Daarna circuleert de warmte via de ventilatie met warmteterugwinning meerdere keren door het huis. Zo verwarmt het ook nog eens alle andere ruimtes en genieten we daar maximaal van. Ondanks dat blijven we wel ruim onder de norm voor passief bouwen van 15 kWh thermisch per m2.

Besparen loont

Eén ding wordt steeds duidelijker: besparen loont. Veel mensen stappen te snel over de eerste stap van de trias energetica, de stap van besparen. Consumenten denken te vaak: “Wat heb ik nodig om gelukkig te zijn.” Maar mijn conclusie is dat je vaak met minder consumeren, dus consuminderen, je vaak gelukkiger kan worden. In onze westerse maatschappij wordt ons geluk gekoppeld aan de groei van het bruto nationaal product. “Er moet toch wel een plusje in zitten”, wordt steeds gezegd. In andere delen van de wereld wordt dat anders gezien. Laten we een voorbeeld nemen aan Buthan: daar onderzoeken ze jaarlijks het bruto nationaal geluk en gebruiken dát om beleid te vormen.

Ook bij de bouw van ons huis hebben we juist heel lang aandacht gehad voor besparen. Dus goed isoleren zodat je in de winter er lekker bij zit. En in de zomer op tijd de screens naar beneden en goed kunnen afkoelen tijdens de zomernachten. Om zo te voorkomen dat je moet koelen met een airco of vloerkoeling. Door minder te verbruiken ben je ook minder afhankelijk, zoals van veranderende prijzen of wet- en regelgeving. Als je wat overhoudt ben je doorgaans helemaal spekkoper. Je kunt beter je eigen keuzes maken. Juist dat heeft ons comfort gebracht én zorgt voor een lage energierekening.

Nieuwe fase van energietransitie

De tijden veranderen. De eerste jaren waren gunstig voor eigenaren van zonnepanelen. De salderingsregeling zorgde ervoor dat je gratis het energieoverschot van de zomer op het net kon 'parkeren' om het in de daarop volgende winter te gebruiken. Feitelijk had je gratis een batterij tot je beschikking. Tijdens de bouw van onze woning werd die salderingsregeling al meer en meer ter discussie gesteld. Ondertussen is besloten die regeling vanaf 2027 te beëindigen.

Ook is de term netcongestie een bekend woord in de maatschappij geworden. Steeds meer mensen lopen op tegen de beperkingen van het huidige elektriciteitsnet. Toen wij net in ons huis woonden, hadden we in de wijk al last van een kleine versie van netcongestie. Als de zon goed scheen, vielen de zonnepanelen uit omdat ons lokale net de geproduceerde elektriciteit niet goed kon afvoeren. Omdat wij dat probleem als een van de eersten hadden, heeft onze netbeheerder Liander dat toen netjes verholpen. We kregen andere transformatoren in de wijk. Ondertussen is dit probleem grootschalig geworden en zullen structurele oplossingen nog wel even op zich laten wachten.

Hoe verder?

De veranderende omstandigheden vragen om mee te bewegen. Zoveel blijven terugleveren aan het net gaat nu écht geld kosten, ook bij ons. We hebben recent een nieuw energiecontract gesloten en gaan bij dat contract terugleverkosten betalen. Dat is, anders dan de terugleververgoeding voor elektriciteit die je terug verkoopt, een kostenpost voor het terug te mogen leveren. De kosten zijn afhankelijk van de hoeveelheid elektriciteit die je (zonder saldering) over een jaar hebt terug geleverd. Wij leverden vorig jaar 4.801 kWh terug aan het net. Als we dat dit jaar weer doen, zullen we het daarvoor 481 euro aan terugleverkosten moeten gaan betalen.

Die kosten wil ik voorkomen, ik investeer dan liever in iets wat zorgt dat ik minder aan het net terug lever en het net ook nog eens minder belast. Daarom mijn vraag hoe nu verder? Wat kunnen wij doen om de teruglevering aan het net te verlagen?

Wat zou jij ons aanraden?

Joost Straat is gebouwverduurzamer bij Innax. (j.straat74@gmail.com)

Onderwerpen aanpassen

Mijn artikeloverzicht kan alleen gebruikt worden als je bent ingelogd.